Ciekawostki ze świata!

Zakończyły się Mistrzostwa świata kobiet w siatkówce. Turniej trwał od 23 września do minionej soboty, a rywalizowały w nim reprezentacje 24 krajów. Mecze były rozgrywane łącznie w sześciu miastach Gdańsku, Łodzi i Gliwicach oraz Arnhem, Rotterdamie i Apeldoorn w Holandii. Zwyciężczyniami całego turnieju zostały Serbki, które w pięknym stylu w finale pokonały reprezentacje Brazylii 3:0. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Włoch po pokonaniu ekipy Stanów zjednoczonych. 

Był to bardzo udany turniej dla biało-czerwonych, Polki z turnieju odpadły po porażce z Serbią w ćwierćfinale. Spotkanie to stało na najwyższym poziomie, o czym mogą świadczyć m.in. statystyki. Najlepiej punktującą zawodniczą całego spotkania była Magdalena Stysiak, która zdobyła aż 41 punktów. Mecz z Serbkami był prawdziwym dreszczowcem, zwycięzcę spotkania wyłonił dopiero tie-break i to w dodatku grany na przewagi.
 
Mimo braku medalu, wszyscy możemy być dumni z reprezentacji polski. Po ponad 60 latach udało się nam awansować do najlepszej ósemki świata. Drużyna prowadzona przez Stefano Lavariniego ukończyła ostatecznie turniej na 7 miejscu. 
 
Podczas całego turnieju Polki na swoim koncie zanotowały 6 zwycięstw, które bardzo mocno poprawią nasza pozycje w rankingu FIVB. Przybliży nas to również do awansu na igrzyska olimpijskie, które będą odbywały się za dwa lata w Paryżu. Wywalczenie na nie awansu jest jednym z głównych celów na kadencję trenera Lavariniego. Drużyna polek podczas turnieju pokazała charakter i przede wszystkim to, że potrafi nie tylko grać jak równy z równym, ale również wygrywać z najlepszymi reprezentacjami świata. Świadczyć może o tym m.in. wygrana z ekipą Stanów Zjednoczonych w trzech setach. 
 
Po obejrzeniu występów biało-czerwonych podczas mundialu możemy z optymizmem myśleć o przyszłości naszej reprezentacji. W składzie znalazło się wiele zawodniczek, które mimo młodego wieku już grają na bardzo wysokim poziomie. Część z nich już dziś jest filarem naszego zespołu, mowa tu oczywiście o Magdalenie Stysiak (22 lata), Zuzannie Góreckiej (22), Marii Stenzel (23). Niesamowity występ podczas całego mundialu dała również Olivia Różanski (25), która dla wielu kibiców może być odkryciem tego turnieju. Mówiąc o młodych reprezentantkach Polski należy również wspomnieć o Monice Fedusio oraz Weronice Szlagowskiej, które zanotowały na swoim koncie wiele udanych akcji, lub zmian zadaniowych. Mając tyle młodych i utalentowanych zawodniczek w naszej kadrze możemy być spokojni o jej przyszłość. 
 

Może Ci się również spodoba