2012-05-22
Rocznik 99 na 5 miejscu na Mazowszu.

W sobotę, 19 maja został rozegrany turniej finałowy Mistrzostw Mazowsza rocznika 1999 dziewcząt w kategorii czwórek. Pierwszy zespół UKS Atena, na podstawie swoich wcześniejszych występów w turniejach mini-siatkówki, popularnie nazywanych Kinder’em, został zakwalifikowany do grupy 8 najlepszych zespołów w sezonie 2011/2012. Finałowa ósemka została podzielona na dwie grupy po 4 zespoły. Nasz zespół znalazł się w grupie z UKS Rosario Lubowidz I, Sparta Warszawa I, oraz 13 Radom. Pierwszy mecz Dziewczęta rozegrały z zespołem Sparty Warszawa. Mecz przebiegał zupełnie pod dyktando Atenek, a pod koniec kontuzja zawodniczki Sparty osłabiła dodatkowo ten zespół, który w ogólnym rozrachunku zajął przedostatnie miejsca w turnieju (wynik meczu 25:15). Następny mecz przeciwko 13Radom miał zadecydować  o wejściu do finałowej czwórki. Niestety, nasze zawodniczki, po bardzo dobrej, konsekwentnej grze w meczu przeciwko Spartankom, w niewytłumaczalny sposób zagrały bardzo słabo przeciwko zespołowi z Radomia. Zabrakło przede wszystkim przyjęcia, które na przestrzeni wszystkich turniejów było raczej pewnym elementem, jak i zagrywki, nad którą nasze zawodniczki w ostatnich dniach ciężko pracowały. Atenki próbowały wprawdzie jeszcze gonić zespół z Radomia (zmuszając ich trenera do wzięcia przerwy), ale niestety zły początek meczu zaważył na zwycięstwie Radomianek (wynik 17:25). Nasze zawodniczki, zdemotywowane przegraną, w złych nastrojach wyszły również na boisko w kolejnym meczu przeciwko zespołowi UKS Rosario Lubowidz I. Zespół Lubowidza, silniejszy od naszego praktycznie w każdym elemencie, nie dał nam w ogóle dojść do słowa, wygrywając łatwo 5:25. Moim zdaniem, na przegranej nie zaważyły jednak braki w umiejętnościach technicznych czy taktycznych, ale przede wszystkim nastawienie psychiczne do meczu. W rezultacie, Atenki  nie mogły cieszyć się udziałem w finałowej czwórce, zajmując trzecie miejsce w grupie A. W meczu o piąte miejsce zmierzyły się z zespołem UKS Rosario Lubowidz II. Nasze Dziewczęta wyszły na mecz 100% zmotywowane, by poprawić humory sobie, trenerce oraz kibicującym im gorąco Rodzicom po przegranych z Radomiem i Lubowidzem I. Dziewczęta zagrały jak z nut popisując się efektywnymi blokami (m.in. Gabrysia Grunt), kierunkową zagrywką (Ola Gutowska), mądrymi atakami (Maja Karolak) i świetną obroną (Weronika Piziorska). Ostateczny wynik 25:16 dał naszym Atenkom 5 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek mini siatkówki dziewcząt rocznika 1999 na Mazowszu. Nasz zespół Ateny II zajął w ostatecznym rozrachunku miejsce 20 wśród 36 zgłoszonych drużyn na Mazowszu.

Podsumowując cały sezon 2011/2012 muszę uznać go za satysfakcjonujący. Zawodniczki zrobiły widoczne postępy przede wszystkim w sile ataku oraz zagrywki, w coraz bardziej aktywnej grze w polu, co przełożyło się na jakość obrony i asekuracji oraz w każdym rozegranym przez siebie meczu dokładały punktowe bloki – element, który praktycznie nie funkcjonował w grze trójkami.  Chciałabym tu zaznaczyć, że na widoczne postępy złożyła się całoroczna praca wszystkich Dziewcząt – zarówno zespołu Ateny I (Maja Karolak, Weronika Piziorska, Aleksandra Gutowska, Gabriela Grunt, Julia Kostrzewska), zespołu Ateny II (Urszula Zielińska, Wiktoria Kowalska, Helena Nojszewska, Oliwia Lubińska, Aleksandra Bowanko) jak i pozostałych zawodniczek regularnie uczęszczających na treningi. Podziękowania i uznanie należą się również trenerowi Michałowi Dylkowskiemu, który objął zespół w pierwszej połowie sezonu. Mam nadzieję, że również same zawodniczki dostrzegają, że tylko ciężką pracą, poświęceniem i zaangażowaniem można dojść do wysokich wyników i dostrzec poprawę w technice gry. W tym roku kończy się nasza przygoda z mini siatkówką. Od przyszłego sezonu 2012/2013 rocznik 1999 przystąpi do rozgrywek w kategorii Młodziczek, czyli do gry pełnym szóstkowym składem. W związku z tym czeka nas ogrom pracy, który rozpoczniemy przygotowaniami już podczas letniego obozu. Na koniec chciałabym podziękować i pogratulować wszystkim wytrwałym zawodniczkom za te 3, moim zdaniem, bardzo owocne lata. Od sierpnia znów zabieramy się do pracy – nie mogę się doczekać!

Ola Matusiak